Przyczyny zarysowań na są bardzo różne. Mogą mieć swoje źródła w naturze – powodują je na przykład opady gradu, silny wiatr i połamane gałęzie drzew a także zwierzęta. Często jednak do powstawania rys przyczyna się człowiek – mogą to być celowe uszkodzenia na skutek aktów wandalizmu lub przypadkowe – powstałe podczas mycia okien. Szyby okienne łatwo ulegają zarysowaniom podczas czyszczenia i innych codziennych czynności. Prowadzi do tego używanie niewłaściwych środków do mycia, takich jak: gazety, twarde ścierki i gąbki, skrobaczki, środki czyszczące z drobinkami. Zarysowane szyby w oknach wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza w piękne, słoneczne dni. Uszkodzenia z czasem mogą się powiększać. Trudno jednak wymieniać szyby w oknach z powodu zarysowań. Na szczęście zniszczoną szybę można uratować, zwłaszcza, jeżeli uszkodzenia nie są zbyt duże.

Jak usunąć rysy z szyb okiennych?

Powstałe zarysowania można usunąć. Można zająć się tym samemu używając środków domowych lub profesjonalnych. Najczęściej wykorzystuje się wybielającą pastę do zębów. Należy ją nałożyć na delikatną ściereczkę i przez kilka minut pocierać rysę. Jeżeli to nie przyniesie efektów można nałożyć pastę bezpośrednio na rysę i pozostawić na dłuższy czas – nawet na kilkanaście godzin. Jeśli mino to nie będzie zadowalającego efektu trzeba posłużyć się specjalnymi specyfikami do polerowania szkła, na przykład pastą polerską. Ważne jest, by przy ich użyciu postępować zgodnie z instrukcją. Polerowanie szyby okiennej należy wykonać ostrożnie i niezwykle delikatnie, żeby nie doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Z drobnymi, niewielkimi uszkodzeniami można sobie poradzić, jednak duże i głębokie zarysowania lepiej zostawić specjalistom. Niewłaściwe polerowanie szyby może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia a nawet pęknięcia szyby. Przypadkiem można tez pogłębić zniszczenia lub doprowadzić do zmatowienia szyby. Profesjonalne firmy dysponują odpowiednimi narzędziami i materiałami do usuwania rys oraz doświadczeniem. Mogą oni usunąć nawet bardzo głębokie uszkodzenia.

Profesjonalne polerowanie szyby

Polerowanie szyby polega na ścieraniu powierzchni szkła do najgłębszego miejsca uszkodzenia. Wykonywana jest bezpośrednio na szybie okiennej, bez konieczności jej wyjmowania, przez co nie jest narażona na rozbicie. Jeżeli rysy są bardzo głębokie należy wykonać najpierw szlifowanie szkła, a następnie przystąpić do polerowania. Szlifowanie powinno wyrównać rysy z pozostałą powierzchnią szkła.

Czy warto?

Usługa regeneracji szyb poprzez polerowanie stała się ostatnio bardzo popularna, ponieważ naprawa jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza od wymiany całej szyby. Decyduje się na nią coraz więcej osób.  Koszty i czas naprawy uzależnione są od: wielkości uszkodzeń, głębokości rys, powierzchni uszkodzenia. W przypadku dużej i bardzo zniszczonej szyby koszt polerowania szyby może okazać się wyższy, niż jej wymiana na nową. Warto to sprawdzić. Polerowanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Można wypolerować szyby we wszystkich rodzajach okien stosowanych w budynkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here