Muchy to niezwykle uciążliwe owady latające, które bardzo często dostają się do domów i mieszkań. Wabią je głównie zapachy: mogą to być smakowite potrawy, które przygotowujemy w naszej kuchni, ale również śmieci, których zapomnieliśmy wyrzucić. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu dostały się do naszego domu, nie należy im pozwolić, by w nim pozostały. Choć muchy nie są w stanie ukąsić człowieka ani zrobić mu innej krzywdy, to ze względu na to, jaki tryb życia prowadzą, mogą stwarzać zagrożenie epidemiologiczne.

Mucha – uciążliwe stworzenie

Choć muchy często wlatują do mieszkań znajdujących się w mieście, to tak naprawdę największym utrapieniem są na wsiach. Potrafią przylatywać całymi chmarami do domów, a następnie lokować się na strychach czy w innych, ciepłych pomieszczeniach, gdzie spokojnie mogą się namnożyć i przetrwać okres zimowy.

Wieś jest idealnym środowiskiem dla much ze względu na różnego rodzaju kompostowniki, oborniki, nawozy naturalne przygotowywane przez gospodarzy na użytek własny oraz ze względu odchody zwierząt hodowlanych. Są to doskonałe miejsca do składania jaj przez samicę. Dzięki takiemu ulokowaniu jajek, larwy po wykluciu mają od razu zapewniony pokarm, aby mogły się rozwijać. Samica muchy domowej może jednorazowo złożyć ich od 100 do 150. Składa je co kilka dni w przeciągu zaledwie czterech tygodni swojego życia. Oznacza to, że mucha domowa może złożyć w ciągu całego swojego życia od 600 do nawet 2000 jaj.

Jakie negatywne skutki przynosi ze sobą obecność much?

Już jedna mucha w domu może dać się we znaki. Jest prawie tak samo irytująca i uciążliwa jak komar, gdyż swoim bezustannym brzęczeniem wydawanym podczas lotu może wyprowadzić z równowagi niejedną osobę. Dodatkowo, kiedy usiądzie na jakiejś powierzchni, może ją zabrudzić w trudny do wyczyszczenia sposób.

Najgorsze jest jednak to, że muchy bardzo chętnie siadają na jedzenie, przenosząc na nie różnego rodzaju mikroorganizmy. Warto przy tym pamiętać, że na ciele muchy znajduje się około 6 milionów różnorodnych zarazków, a w jej jelitach jest ich około 30 milionów. Pośród wszystkich drobnoustrojów można wyróżnić takie jak: salmonella, cholera, dur brzuszny, czerwonka, wąglik, a także polio. Mucha przenosi także formy przetrwalnikowe różnego rodzaju pasożytów. Z tego względu może być bardzo niebezpieczna dla człowieka, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Sposoby na muchy

Wyżej wymienione względy sprawiają, że niezależnie od tego, czy jesteś mieszkańcem miasta, czy wsi, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie środki na muchy. Jednymi z najbardziej skutecznych są oczywiście lepy. Można je zawiesić pod sufitem, w miejscach, w których najczęściej latają owady. Warto zwrócić uwagę na fakt, że lepy nie są szkodliwe, a zawieszone wysoko nie będą dostępne dla dzieci czy zwierząt domowych. Są też łatwe w usuwaniu – wystarczy co jakiś czas wymienić lep na nowy.

Jeśli z kolei chcesz pozbyć się tych owadów ze strychu, doskonale sprawdzą się w tym celu specjalne płytki. Należy jednak pamiętać o tym, żeby trzymać od nich z daleka najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here