Temat pomiarów elektrycznych dotyczy lub będzie dotyczył znacznej części naszego społeczeństwa. Powód jest bardzo prosty. Jeśli budujemy dom lub jeśli remontujemy stary budynek, konieczny będzie odbiór prac przez upoważnionego do tego elektryka, który potwierdzi zgodność i bezpieczeństwo naszej instalacji. Nie powinniśmy tego traktować jak zwykłą formalność, to bardzo ważna kwestia, związana z naszym szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Pomiary elektryczne są niezbędne, jeśli oddajemy budynek do użytkowania po zakończeniu budowy lub remontu. Nie jest to skomplikowany proces. Należy oczywiście poszukać wykwalifikowanego elektryka z uprawnieniami i umówić się na wizytę. po sprawdzeniu instalacji otrzymamy protokół, który będzie dla nas dowodem, że nasza instalacja jest wykonana należycie i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Z pomiarami elektrycznymi będziemy mieć również do czynienia w życiu zawodowym. Jeśli w naszym miejscu pracy znajduje się urządzenie na stałe podłączone do prądu lub jeśli udostępniamy naszym klientom takie urządzenia (dla przykładu dozowniki i mieszalniki do farb i tynków w hurtowniach czy sieci marketów budowlanych), będziemy zobowiązani regularnie, co najmniej raz do roku, przeprowadzić pomiary elektryczne. To bardzo ważny aspekt BHP, w historii nie brakuje przykładów, gdzie przez wadliwą instalację lub wadliwe sprzęty paliły się sklepy, hurtownie czy punkty dystrybucyjne. Pomiary elektryczne są gwarancją bezpieczeństwa i należy ich przestrzegać.

Obecnie większość elektryków posiada uprawnienia do wykonywania takich usług. Każdorazowo na protokole będzie wskazany numer uprawnień danego elektryka. Usługa ta nie należy do kosztownych. Oczywiście wszystko zależy od ilości gniazdek elektrycznych czy wpiętych do sieci urządzeń czy maszyn. Jest to jednak koszt bardzo mały w porównaniu z zagrożeniem jakie może pojawić się, kiedy instalacja będzie niesprawna i dojdzie do zwarcia, a w konsekwencji do pożaru. Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here