W wielu branżach pracownicy mogą być narażeni na urazy mechaniczne głowy, twarzy czy oczu. Ze względu na to, iż są to zazwyczaj bardzo niebezpieczne urazy, należy zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie głowy przed jakimkolwiek wypadkiem. Zobacz, w co zatem warto wyposażyć siebie i swoich pracowników.

Kask ochronny BHP

Jednym z podstawowych środków ochrony osobistej dla wielu pracowników może być kask ochronny. Zapewnia on przede wszystkim ochronę przed urazami mechanicznymi, takimi jak choćby spadające przedmioty czy odłamki. Dodatkowo, pełni też rolę ochronną przed warunkami atmosferycznymi.

Kaski budowlane dla pracowników muszą być przede wszystkim wykonana z najwyższej jakości materiałów, które są wysoce odporne na urazy mechaniczne. Dzięki temu nie pękają i nie odkształcają się przy ewentualnym uderzeniu przedmiotem czy odłamkiem, a także w wyniku upadku osoby, która nosi jeden z nich na głowie.

W asortymencie profesjonalnego sklepu z wyposażeniem ochronnym znajduje się wiele modeli kasków: z różną długością daszka, z sensorem wymiany, z nausznikami, wentylacją czy regulacją. Dzięki temu są dopasowane do wielu różnych branż i wymagań, zapewniając najlepszą ochronę przed wieloma urazami.

Do wielu kasków warto dodać także nahełmowe nauszniki przeciwhałasowe, by jeszcze bardziej zwiększyć poziom ochrony pracownika.

Ochrona twarzy

W niektórych pracach wprawdzie kask nie jest wymagany, ale ochrona twarzy jest niezbędna do tego, aby zostało zachowane zdrowie pracownika. Również zabezpieczenie przed pyłami czy szkodliwymi oparami wiąże się często z ochroną twarzy.

W tym celu warto zastosować maskę lub półmaskę, która dobrze zabezpieczy drogi oddechowe. Pełne maski sprawdzają się idealnie w sytuacjach, w których wymagany jest najwyższy poziom ochrony przed mgłą, aerozolem, pyłem czy drobinkami, które mogłyby dostać się do oczu. Półmaska z kolei skupia się na ochronie dróg oddechowych – chyba, że dodatkowo wyposażona jest w gogle ochronne, wówczas pełni podobną rolę, jak maska.

Maski i półmaski wyposażone są w specjalne filtry i otwory wydechowe. Mają zdolność gromadzenia zanieczyszczeń, a przy okazji filtrowania przykrych zapachów. Jednocześnie za pomocą otworów wydechowych zabezpieczają przed gromadzeniem się pary i nadmierną wilgocią na twarzy.

Ochrona oczu

Istnieje także szereg prac, w których wymagana jest ochrona oczu. Mogą to być między innymi prace laboratoryjne, w których istnieje niebezpieczeństwo, że do oczu dostaną się krople substancji żrących. Okulary mają na celu zabezpieczenie pracownika (albo studenta) przed taką ewentualnością.

Okulary ochronne powinny posiadać wzmocnione szkła, które nie ulegają rozbiciu po uderzeniu odprysków przedmiotów (na przykład pękającego szkła). W przypadku okularów przeznaczonych do jeszcze bardziej wymagających prac, w których istnieje większa szansa na uderzenie szybko lecącym i cięższym przedmiotem, powinny posiadać specjalne atesty, potwierdzające ich niewrażliwość na uderzenia i pękanie. Tylko wówczas będą stanowić odpowiednią ochronę oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here