Łóżka tapicerowane to wybór wielu osób urządzających po raz pierwszy swoje cztery kąty. Jeśli poszukujesz łóżka, które nie tylko zapewni ci wygodny i komfortowy sen, ale również będzie atrakcyjnie wyglądać – wówczas wybór łóżka tapicerowanego wydaje się wyborem idealnym. Poniżej rozwiniemy ten temat, skupimy się na najważniejszych kryteriach wyboru łóżka tapicerowanego oraz podpowiemy – jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach oraz po czym odróżnić łóżko dobrej jakości od jego gorszych odpowiedników.

Wymiary łóżka tapicerowanego – i inne kluczowe parametry

Przystępując do zakupu łóżka tapicerowanego, należy rozpocząć od sprawy zupełnie uniwersalnej, czyli od ustalenia jakich rozmiarów łóżko będzie ci potrzebne. Zależy to w pierwszej kolejności od ilości osób, które z danego łóżka będą korzystać. W drugiej kolejności – od rozmiaru tychże osób (a dokładnie – długości ich ciała). Najpopularniejsze rozmiary łóżek tapicerowanych wynoszą: 80×200, 90×200, 120×200, 140×200, 160×200 oraz 180×200 cm. Łóżka dwuosobowe powinny mieć przynajmniej 140 cm szerokości.

Ponadto, należy pamiętać, że w przypadku łóżek tapicerowanych odróżnia się rozmiar samego łóżka od rozmiaru powierzchni spania (czyli rozmiaru materaca). Obudowa łóżka jest oczywiście odpowiednio większa, a przez to jej wymiary zawsze będą nieco większe niż rzeczywiste wymiary powierzchni do spania.

Wysokość łóżek tapicerowanych ma znaczenie w przypadku, gdy pragniesz ustawić je pod oknem, w pobliżu parapetu lub innych elementów konstrukcji budynki. Warto jednak pamiętać, że niektóre łóżka tapicerowane posiadają schowek na pościel ulokowany w ich obudowie. Warto więc wybrać takie miejsce w sypialni, w którym łóżko będzie można swobodnie otwierać i zamykać bez konieczności jego przesuwania.

Łóżka tapicerowane – a względy praktyczne i aranżacyjne

Wygodne łóżka tapicerowane powinny odznaczać się nie tylko odpowiednią konstrukcją, ale również atrakcyjnym wyglądem. Chodzi przede wszystkim o wybór samego materiału, z którego wykonano obicie w danym modelu łóżka. Polecamy zwrócić uwagę na to, czy będzie ono pasować do koloru ścian, sposobu umeblowania oraz ogólnej aranżacji całego pomieszczenia.

Materiał na obicie powinien być również wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Kluczowa jest odporność na ścieranie, rozerwanie i zabrudzenie. Warto zwrócić uwagę, czy jest to materiał łatwy w czyszczeniu oraz czy jego uprzątnięcie wymaga stosowania wody lub dodatkowych detergentów. Często wybierane są łóżka z obiciami hydrofobowymi – czyli odpornymi na działanie wilgoci oraz ograniczającymi jej wchłanianie.

Właścicielom sierściuchów i innych domowych pupili polecamy wybór tkanin przyjaznych zwierzętom. Chodzi przede wszystkim o tkaniny hipoalergiczne, które nie będą powodować niepożądanych reakcji w czasie kontaktu z nimi. Obicia takie są odporne na drapanie oraz łatwe w czyszczeniu.

Na koniec pragniemy podkreślić, że wśród kolorów łóżek tapicerowanych znajdziesz przede wszystkim klasyczne tonacje stosowane w sypialniach. Ciemny brąz, beż, szary, kremowy oraz ich liczne odmiany to najchętniej wybierane rozwiązania kolorystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here