Filtr to jeden z najważniejszych elementów, bez których żadne akwarium nie może normalnie funkcjonować. Filtry najczęściej są połączone z grzałkami, tworząc jedno zintegrowane urządzenie. Zakup takiego filtra jest korzystnym wyborem w wielu przypadkach. Jeśli zależy ci na odnalezieniu urządzenia dopasowanego do warunków twojego akwarium – poniżej przedstawiamy kilka porad, dedykowanych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką.

Filtry do akwarium – najważniejsze funkcje i wymagania

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że filtr służy do oczyszczania środowiska wodnego w akwarium. Za jego pomocą usuwane są różnego typu zanieczyszczenia, resztki stałe, pozostałości pokarmu oraz przemiany materii rybek.

Oprócz tego, w filtrach stosuje się dodatkowe rozwiązania. W jego budowie powinna znajdować się specjalna gąbka, w której żyją tak zwane bakterie nitryfikacyjne. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody z różnego typu biologicznych zanieczyszczeń, absorpcja związków szkodliwych (które mogłyby zaszkodzić rybkom). Przede wszystkim chodzi o przekształcanie związków azotowych w neutralne lub niemal nieszkodliwe azotany.

Ze względu na jego niezwykłe znaczenie i wpływ na środowisko, na filtrach do akwarium nie należy oszczędzać. Niewłaściwie dobrany, niskiej jakości lub łatwo ulegający awariom filtr może doprowadzić do niezamierzonej „zagłady” twego podwodnego królestwa.

Jaki rodzaj filtra do akwarium wybrać?

Filtry występują w wielu wersjach, modelach i produkowane są przez różnych producentów. Przeglądając dostępne filtry, warto upewnić się, czy będzie on odpowiadał wymaganiom twojego akwarium.

Pierwszym typem filtrów, których zakup warto rozważyć, są wewnętrzne filtry turbinowe. W ich budowie znajduje się gąbka zasysająca zanieczyszczenia oraz specjalne przyssawki, które ułatwiają jego montaż. Niekiedy, zamiast przyssawek stosuje się haczyki do zawieszenia na krawędzi akwarium. W budowie takiego filtra znajduje się też turbina wprawiająca wodę w ruch oraz sprzyjająca jej napowietrzaniu. Filtry do akwarium marki Aquael są szczególnie warte polecenia – w ofercie znajdziesz urządzenia dedykowane do akwariów różnych typów i rozmiarów.

Filtry zewnętrzne to rozwiązanie rzadziej wybierane oraz droższe. Z drugiej jednak strony, są to filtry wydajniejsze od ich wewnętrznych odpowiedników. Główna różnica tkwi w budowie filtra zewnętrznego, który ma postać zamkniętego pojemnika ze specjalnymi wkładami filtracyjnymi w jego wnętrzu. Sam filtr umieszcza się w bezpośrednie okolicy akwarium – na przykład pod nim – a następnie, za pomocą specjalnych rurek i przewodów, zaczyna on filtrować wodę. Jest ona pobierana z akwarium, oczyszczana, a następnie ponownie wtłaczana do zbiornika.

Ostatni typ filtra, o którym pragniemy opowiedzieć, to filtr kaskadowy, zwany również przelewowym. W jego budowie obecna jest komora wyposażona we wkłady oczyszczające. Należy napełnić filtr wodą, a następnie uruchomić. Będzie samoczynnie pobierał wodę, wprawiał ją w ruch oraz odprowadzał z powrotem do akwarium. Zaletą filtrów kaskadowych jest ich duże zróżnicowanie, pozwalające odnaleźć urządzenie idealnie dopasowane do twoich wymogów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here