Doniczki dla roślin balkonowych – poradnik przed zakupem

0
388

Ogródek na własnym balkonie – to marzenie wielu osób. Do niedawna jeszcze stawiano przede wszystkim na rośliny kwitnące, które najchętniej hodowano na balkonach w naszym kraju. Obecnie, coraz częściej na balkonach pojawiają się warzywa, a także krzewy i drzewka. Jeśli poszukujesz doniczek do swoich roślin balkonowych – warto dołożyć starań i wybrać model, w którym roślina poczuje się naprawdę dobrze. Poniżej podpowiadamy jak tego dokonać.

Rośliny na twoim balkonie – jakie doniczki wybrać?

Coraz większa oferta doniczek balkonowych wiąże się z rozwojem całej branży ogrodniczej. Z roku na rok przybywa nie tylko nowych doniczek, ale również mebli, wyposażenia i ozdób dedykowanych do ogrodu i na balkon. Również materiały, z których wykonuje się meble ogrodowe, zostają często zaadaptowane do tworzenia doniczek. Tak było chociażby z rattanem czy technorattanem, które okazały się materiałami przydatnymi nie tylko w wykonywaniu siedzisk i stolików, ale również właśnie donic.

Przystępując do wyboru donic balkonowych, warto rozpocząć od kwestii podstawowych – czyli parametrów fizycznych. Rozmiar jest ważny, w tym również – wysokość doniczki. Nie powinna być zbyt niska – najlepiej, jeśli będzie wynosić ok. 1/3 wysokości rośliny. Ponadto, lepiej wybrać donice wysokie, które pomagają w ekspozycji roślin.

Szczególnie warto rozważyć zakup donic do upraw pionowych. Nadają się zarówno do hodowania kwiatów, jak i roślin jadalnych. Jest to wybór idealny dla osób z balkonami niedużych rozmiarów.

Doniczki do zadań specjalnych – i gdzie je znaleźć

Jeśli zależy ci na doniczkach wyposażonych w specjalne udogodnienia, wówczas polecamy zapoznać się z ofertą: https://donice-zadora.pl/donice-balkonowe-c-52_32.html. Znajdziesz w niej nie tylko konwencjonalne donice na balkon, ale również modele bardziej zaawansowane. Do takich należy doniczka wyposażone z system zasobnika wody. Pomocnym rozwiązaniem są także donice ze specjalnym wskaźnikiem, którego zadaniem jest informowanie o rezerwie wody. Ponadto, znajdziesz doniczki z substratami mineralnymi.

Oprócz donic znajdziesz również dodatkowe akcesoria – takie jak uchwyty czy ograniczniki – które mogą być pomocne w codziennej trosce o dobro roślin.

Donice na balkon – kwestie praktyczne

Donice balkonowe powinny być wykonane z materiałów lekkich, łatwych w transporcie, lecz zarazem wytrzymałych i odpornych na różne szkodliwe oddziaływania. Chodzi głównie o odporność na wilgoć, niskie temperatury oraz intensywne podmuchy wiatru. Drewno impregnowane, tworzywa sztuczne, chromowany metal lub też ceramika – to materiały odporne na warunki pogodowe oraz często wykorzystywane właśnie na balkonach.

Ceramika i drewno cieszą się szczególnie dużą popularnością. Dzięki swoim właściwościom przeciwdziałają przegrzewaniu się gleby wewnątrz doniczki (co miałoby fatalny wpływ na kondycję korzeni) oraz obniżają tempo parowania wody.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/cosycottage.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here