Doniczki dla roślin balkonowych – poradnik przed zakupem

0
509

Ogródek na własnym balkonie – to marzenie wielu osób. Do niedawna jeszcze stawiano przede wszystkim na rośliny kwitnące, które najchętniej hodowano na balkonach w naszym kraju. Obecnie, coraz częściej na balkonach pojawiają się warzywa, a także krzewy i drzewka. Jeśli poszukujesz doniczek do swoich roślin balkonowych – warto dołożyć starań i wybrać model, w którym roślina poczuje się naprawdę dobrze. Poniżej podpowiadamy jak tego dokonać.

Rośliny na twoim balkonie – jakie doniczki wybrać?

Coraz większa oferta doniczek balkonowych wiąże się z rozwojem całej branży ogrodniczej. Z roku na rok przybywa nie tylko nowych doniczek, ale również mebli, wyposażenia i ozdób dedykowanych do ogrodu i na balkon. Również materiały, z których wykonuje się meble ogrodowe, zostają często zaadaptowane do tworzenia doniczek. Tak było chociażby z rattanem czy technorattanem, które okazały się materiałami przydatnymi nie tylko w wykonywaniu siedzisk i stolików, ale również właśnie donic.

Przystępując do wyboru donic balkonowych, warto rozpocząć od kwestii podstawowych – czyli parametrów fizycznych. Rozmiar jest ważny, w tym również – wysokość doniczki. Nie powinna być zbyt niska – najlepiej, jeśli będzie wynosić ok. 1/3 wysokości rośliny. Ponadto, lepiej wybrać donice wysokie, które pomagają w ekspozycji roślin.

Szczególnie warto rozważyć zakup donic do upraw pionowych. Nadają się zarówno do hodowania kwiatów, jak i roślin jadalnych. Jest to wybór idealny dla osób z balkonami niedużych rozmiarów.

Doniczki do zadań specjalnych – i gdzie je znaleźć

Jeśli zależy ci na doniczkach wyposażonych w specjalne udogodnienia, wówczas polecamy zapoznać się z ofertą: https://donice-zadora.pl/donice-balkonowe-c-52_32.html. Znajdziesz w niej nie tylko konwencjonalne donice na balkon, ale również modele bardziej zaawansowane. Do takich należy doniczka wyposażone z system zasobnika wody. Pomocnym rozwiązaniem są także donice ze specjalnym wskaźnikiem, którego zadaniem jest informowanie o rezerwie wody. Ponadto, znajdziesz doniczki z substratami mineralnymi.

Oprócz donic znajdziesz również dodatkowe akcesoria – takie jak uchwyty czy ograniczniki – które mogą być pomocne w codziennej trosce o dobro roślin.

Donice na balkon – kwestie praktyczne

Donice balkonowe powinny być wykonane z materiałów lekkich, łatwych w transporcie, lecz zarazem wytrzymałych i odpornych na różne szkodliwe oddziaływania. Chodzi głównie o odporność na wilgoć, niskie temperatury oraz intensywne podmuchy wiatru. Drewno impregnowane, tworzywa sztuczne, chromowany metal lub też ceramika – to materiały odporne na warunki pogodowe oraz często wykorzystywane właśnie na balkonach.

Ceramika i drewno cieszą się szczególnie dużą popularnością. Dzięki swoim właściwościom przeciwdziałają przegrzewaniu się gleby wewnątrz doniczki (co miałoby fatalny wpływ na kondycję korzeni) oraz obniżają tempo parowania wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here