Czerń w aranżacji wnętrz

0
1381

Kolor czarny we wnętrzach wciąż przez wiele osób jest postrzegany jako rozwiązanie kontrowersyjne. Tymczasem umiejętnie zastosowany może odświeżyć wnętrze i nadać mu nowoczesny, a jednocześnie ponadczasowy charakter. I nie mówimy tu jedynie o czarnych dodatkach w postaci ozdób i bibelotów.

Oryginalnie i stylowo

Czerń, poza specyficznymi sytuacjami, nie może stanowić jedynego koloru we wnętrzu, trudno bowiem wyobrazić sobie pomieszczenie o zupełnie czarnych ścianach i suficie. Za to pomalowanie jednej ze ścian całkowicie na czarno, jest wprawdzie posunięciem odważnym, ale jeżeli zostanie dobrze przemyślane i połączone z pozostałymi elementami aranżacji, to efekty okażą się zaskakująco dobre. Ten kolor doskonale wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, równie dobrze radzi sobie w stylistyce klasycznej. Czerń jest elegancka, budzi skojarzenia z atmosferą luksusu i ekskluzywności. Jeżeli zależy nam właśnie na takim efekcie, to warto skomponować ją z dodatkami w kolorze starego złota lub miedzi. 

Kontrastowe zestawienia barwy czarnej i écru, beżu lub bieli świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych. Nie trzeba się bać stosowania takich kompozycji w niewielkich pomieszczeniach. Czarny jest wprawdzie mocnym, dominującym kolorem, jednak umiejętnie zastosowany, nie tylko nie zmniejszy wizualnie przestrzeni, ale może ją skutecznie, choć jedynie optycznie, powiększyć. Wbrew pozorom nie jest to też kolor smutny ani tym bardziej zimny. Z powodzeniem może odgrywać główną rolę w sypialni. Czarna, satynowa pościel, dywany, zasłony lub tylko dodatki w postaci na przykład poduszek w tym kolorze, zapewnią niebanalną, a przy tym przytulną, intymną atmosferę. Należy jednak pamiętać, że czerń przyciąga wzrok, warto więc dobrze zaplanować jej rozmieszczenie w przestrzeniach przeznaczonych na cele rekreacyjne – tak, aby ożywiała, ale też nie wprowadzała zbędnego chaosu.

Czerń jest praktyczna!

Pomieszczenia użytkowe również mogą sporo zyskać dzięki odwadze stylistycznej właścicieli mieszkań. Ciekawe zastosowania oferuje czarna farba tablicowa. Jest łatwa w aplikacji, świetnie maskuje ewentualne nierówności podłoża, a dzięki matowemu wykończeniu bardzo dobrze rozprasza promienie światła. Sprawdzi się w przedpokoju, jako miejsce, na którym można zostawiać notatki dla bliskich, z pewnością docenią ją dzieci. Ścianę pokrytą farbą tablicową łatwo jest utrzymać w czystości – wystarczy ją przetrzeć wilgotną ściereczką.

Jeszcze więcej zalet oferują czarne płytki ceramiczne. W tym wypadku czerń absolutnie nie oznacza monotonii. Możemy przebierać wśród wzorów imitujących kamień, zdecydować się na stylistykę rustykalną lub przeciwnie – spojrzeć w stronę nowoczesnego wzornictwa czerpiącego pełnymi garściami z najnowszych trendów modowych. Oferta firmy Domus będącej renomowanym dystrybutorem produktów ceramicznych udowadnia, że różnorodność asortymentowa dotyczy nie tylko wzorów, ale też kształtów i rozmiarów. Katalog płytek ceramicznych zachęca do eksperymentowania i stanowi nieocenione źródło inspiracji. Warto wyjść poza ramy tradycji – nagrodą będzie możliwość stworzenia oryginalnej aranżacji podkreślającej gusta domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here