Wanny wolnostojące cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Oczywiście, różne czynniki mają na to wpływ. Również takie, jak wzrastająca zamożność naszego społeczeństwa, znajdująca przełożenie w wyborach lokalowych. Coraz częściej decydujemy się na takie urządzenie łazienki, by pomieszczenie to było maksymalnie komfortowe oraz stosunkowo duże. Wówczas, na jego środku można postawić wannę wolnostojącą, która wypada o niebo lepiej niż zdecydowana większość urządzeń sanitarnych przeznaczonych do montażu przy ścianie lub w kącie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady doboru wanny wolnostojącej, do których powinien stosować się każdy ich przyszły posiadacz. 

Sprawy podstawowe – czyli rozmiar wanny 

Oczywiście, wanna wolnostojąca nie sprawdzi się w każdej łazience. Szczególnie jeśli nie jest ona zbyt duża. Zaleca się, by wanny takie stawiać w pomieszczeniach o powierzchni przynajmniej 7-8 metrów kwadratowych. Optymalnym wyjściem jest jednak postawienie wanny w łazience o powierzchni nawet 15 metrów, lub większej. Masz wówczas pewność, że nie będzie ona zajmować nadmiernie dużo miejsca, a na podłodze starczy miejsca także dla innych sprzętów. 

Wanna wolnostojąca potrzebuje więcej przestrzeni z uwagi na jej konstrukcję oraz sposób wykonania. W odróżnieniu od modeli konwencjonalnych, ścianki wanien wolnostojących nie zostały dostosowane do montażu przy ścianie ani do zabudowania. Z każdej strony wanna wolnostojąca wygląda atrakcyjnie, dlatego by móc cieszyć się jej urokiem należy pozostawić ją całkowicie nieosłoniętą. 

Wanny wolnostojące mają zazwyczaj owalne, podłużne kształty. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich długość. Polecamy wybierać wanny długie na 165-170 cm, które powinny zaspokoić potrzeby osób o przeciętnym wzroście. Osoby wyższe (powyżej 190 cm wzrostu) powinny sięgać po wanny odpowiednio dłuższe – w przedziale 170-180 lub nawet więcej. Szerokość typowej wanny wolnostojącej mieści się w przedziale 70-85 cm. 

Wanna wolnostojąca i jej estetyczne oddziaływanie 

Wanny wolnostojące wybierane są często z uwagi na ich parametry estetyczne. Są idealnym wyborem, jeśli zależy Ci na urządzeniu łazienki w stylu glamour, nowoczesnym lub loft. Najczęściej wybór pada na wanny w kolorze białym, zbliżonym do klasycznego łazienkowego wyposażenia. Niekiedy też wybór pada na bardziej unikatowe barwy – grafit, czerń lub odcienie pastelowe. 

Warto też zwrócić uwagę w trakcie zakupów na bryłę wanny. Jej kształt powinien być kompaktowy, a jednocześnie atrakcyjny od strony wizualnej. Dobrze wypadają wanny o delikatnie wygiętych krawędziach, które mogą mieć postać lekko falującego łuku. Wanny takie prezentują się bardzo atrakcyjnie zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu ascetycznym lub minimalistycznym, jak i w pomieszczeniach obfitujących w ozdoby i dekoracje.

By wanna wolnostojąca była maksymalnie estetyczna, warto dobrać dedykowaną do niej baterię. Polecamy sięgnąć albo po chromowane baterie sztorcowe, o krótkiej wylewce i łatwym mechanizmie sterowania, albo też po baterie wolnostojące, które montuje się obok samej wanny, na podłodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here