Kto by pomyślał, że stare opuszczone fabryki, staną się natchnieniem do aranżacji nowoczesnych wnętrz. Projektanci wnętrz wzorując się na tych starodawnych pomieszczeniach, potrafią zdziałać cuda jeśli chodzi o dzisiejsze mieszkania. Jakie są niezbędne elementy w industrialnym stylu? A jak wyglądała starodawna fabryka?

Wzorce dla stylu industrialnego

Głównym budulcem hal produkcyjnych albo fabryk była cegła, beton , tynk lub drewno. Nie brakowało tam różnych metalowych elementów. I to są właśnie cechy charakterystyczne industrialnego stylu. Kolory bieli, szarości, beżu, grafitu połączone z czernią, czerwienią lub brązem idealnie wpasowują się w ten styl. Chociaż mogłoby się wydawać, że taka kolorystyka znacząco wpłynie na przyciemnienie pomieszczeń, to jeśli zadbamy o odpowiednie, jasne oświetlenie lub duże, przestronne okna nie zasłonięte firankami, to nie stworzymy ciemnego mieszkania. Poza tym hale produkcyjne wyróżniają się bardzo dużymi, otwartymi przestrzeniami. W małych mieszkaniach trudno osiągnąć efekt tak zwanej „open space”. Pomocą mogą okazać się szklane ścianki działowe. Takie szkło połączone z metalowymi elementami wpasuje się w industrialny styl. Ścianki szklane mogą być montowane na stałe albo przesuwane. Z jednej strony wyraźnie wydzielają strefy w mieszkaniu, a z drugiej dzięki oszkleniu pozostawiają wrażenie przestrzeni. Projektanci wnętrz są zachwyceni możliwością urządzania mieszkania w stylu industrialnym w starych kamienicach. Często budowane były z wyższym sufitem, większymi oknami, dużymi pokojami. Styl ten ma to do siebie, że nie ma potrzeby maskować wszystkich rur, niedociągnięć budowlanych. Ułatwia to aranżację wnętrza.

Równowaga jeśli chodzi o ilość dodatków

Zaletą industrialnego stylu jest również to, że nie musimy myśleć i kombinować z wieloma dodatkami. Tak naprawdę, im mniej dodatków, tym lepiej. Być może wystarczy ładny, duży, praktyczny zegar albo wzorowany na stary styl, o neutralnej kolorystyce duży wazon. Ciekawą ozdobą ścienną może być obraz z minimalistyczną, najlepiej czarno – białą grafiką albo zdjęciem. Praktyczną dekoracją, której będziemy regularnie używać może być lampa. Bez względu na to, czy wybierzemy lampę stołową, wiszącą czy podłogową, ważne żeby zawierała industrialne elementy. Czyli jakie? Świetnie wpasuje się na przykład metalowy klosz, przecierana ze stali lampa, żarówki na długich kablach lub specjalnych, ozdobnych sznurach.

Podłoga drewniana – jasna czy ciemna?

Jednym z podstawowych elementów, które koniecznie trzeba przemyśleć jest rodzaj i kolor podłogi. Oczywiste jest, że drewniana podłoga sprawdzi się zawsze i w każdym stylu. Jaki kolor jest najlepszy w industrialnym stylu? Wszystko zależy od upodobań i gustu domowników. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie ciemna, drewniana podłoga. Żeby za bardzo nie przytłoczyła mieszkania, wymaga ona sporego oświetlenia i jaśniejszych dodatków. Trzeba tutaj pamiętać, że na ciemnej podłodze najbardziej widoczny jest brud i kurz. Innym rozwiązaniem jest jaśniejsza, na przykład dębowa podłoga. Bez względu na to, czy po latach zdecydujemy się na remont pomieszczeń, dębowe podłoże wpasuje się w każdy styl. Kolejną ciekawą opcją może być jaśniutka drewniana podłoga. Jej zaletą jest to, że w przeciwieństwie do ciemnej, nie widać na niej tak bardzo brudu i kurzu. Każdy kolor podłogi znajdzie swoich zwolenników i przeciwników.

Industrialny styl, chociaż jest dość surowy i minimalistyczny, to nie jest całkowicie pozbawiony dekoracji. Chodzi tylko o to, żeby nie przesadzić z ozdobami, bo w efekcie końcowym nie wyjdzie nam ani styl industrialny, ani żaden inny.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą platformamebli.pl. Firma od lat specjalizuje się w produkcji mebli industrialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here