Szkło jest wspaniałym materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach naszego życia. W tym artykule opowiadamy kilka ciekawostek na temat zastosowania szkła w budownictwie.
Szkło jest materiałem znanym i chętnie wykorzystywanym przez ludzkość od tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów pozyskiwano go z obfitych zasobów naturalnych. Obecnie dzięki nowoczesnym zaawansowanych technologiom produkcyjnym ze szkła można tworzyć formy o najróżniejszych kształtach. A dzięki możliwości produkcji szkła różnego typu, stało się realne wykorzystywanie go w coraz to kolejnych obszarach – między innymi w budownictwie. Chociaż obecnie mogłoby nam się wydawać, że to oczywiste, że w każdym oknie jest zamontowana szklana tafla, to jednak ten sposób wykorzystania szkła jest stosunkowo nowym wynalazkiem. I nie chodzi tutaj jedynie o kwestię możliwości tworzenia szklanych tafli, ale raczej o ich jakość oraz koszt ich produkcji. Chociaż niewielkich rozmiarów szklane kafelki były stosowane już we wczesnym średniowieczu, to jednak rozwiązanie to było dalece różne od obecnych szklanych tafli pokaźnych rozmiarów. Przeszklenia w oknach w dawnych czasach raczej przypominały wyglądem witraże, czyli wiele niewielkich rozmiarów szklanych elementów połączonych ze sobą metalowymi spoiwami. Rozwiązania tego typu owszem stosowano również w budynkach świeckich, to jednak ze względu na bardzo wysoki koszt produkcji mało kogo było na to stać. Dopiero w nowożytnej historii odnotowuje się rosnący popyt na sporych rozmiarów przeszklenia. Obecne zaawansowane technologie przemysłowej produkcji szkła sprawiają, że materiał ten stał się niezwykle popularny i stosunkowo niedrogi w zastosowaniu. Co więcej – opracowanie metod produkcji różnego typu szkła sprawia, że możliwe stało się poszerzenie jego zastosowania. Bardzo istotną rolę odgrywa szkło budowlane typu vsg, a także szkło hartowane oraz szkło zbrojone.
Rodzaje szkła wykorzystywane w budownictwie
Oczywiście szkło stosowane w budynkach musi charakteryzować się odpowiednią do zastosowania wytrzymałością. Pojedyncza tafla zwykłego szkła prezentuje się znakomicie, niestety jest bardzo krucha, przez co jest narażona na zniszczenie podczas nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, a ponieważ typowe szkło podczas stłuczenia rozpada się na tafle o ostrych jak brzytwa krawędziach, może okazać się także bardzo niebezpieczne. Dlatego zazwyczaj wykorzystuje się szkło hartowane, szkło zbrojone lub szkło klejone typu vsg. Wszystkie te typy szkła charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością oraz bezpieczeństwem stosowania. Do najbardziej wytrzymałych należy szkło zbrojone. Najbardziej popularnym zastosowaniem szkła jest szkło vsg, które jest powszechnie stosowane w przegrodach okiennych, szklanych ścianach, parawanach nawannowych oraz kabinach prysznicowych. Produkcja szkła vsg jest w zasadzie stosunkowo prosta, tafla szkła klejonego składa się z kilku warstw zwykłego szkła, połączonych ze sobą specjalnym klejem lub wytrzymałą folią. Szkło vsg jest także nazywane szkłem bezpiecznym, ponieważ w razie rozbicia wszystkie elementy szyby pozostają nadal na swoim miejscu. Ma to spore znaczenie w przypadku zastosowania budowlanego, ponieważ sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa użytkowników.
Popularne zastosowanie szkła
W budownictwie mieszkaniowym stosuje się szkło w bardzo wielu najróżniejszych obszarach. Zapewne w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl najróżniejsze przeszklenia w oknach oraz szklanych drzwiach balkonowych. Ale to oczywiście to nie jedyne zastosowanie tego wyjątkowego materiału. W wyposażeniu wnętrz, również odgrywa ono ogromną rolę – szczególnie w produkcji różnego typu luster. Trudno byłoby sobie wyobrazić mieszkanie bez chociaż jednego lustra. Stosujemy je zazwyczaj w łazienkach (bardzo często jest to duże lustro wykonywane na wymiar w lokalnej firmie szklarskiej), oraz w szafach w sypialni oraz w przedpokoju. W wielu aranżacjach wnętrz można też zauważyć gustowne lustra ozdobne. Wysokiej klasy wytrzymałe szkło wykorzystuje się także w produkcji kabin prysznicowych oraz parawanów nawannowych. Kabina prysznicowa podobnie jak to jest w przypadku luster również może być wykonywana na indywidualne zamówienie – tego typu rozwiązania stosuje się bardzo często w niewielkich łazienkach o nietypowych rozmiarach. Na przykład we Wrocławiu w produkcji luster na wymiar specjalizuje się firma szklarska Pan-Szklarz. W ciągu ponad 30 lat funkcjonowania, marka zdążyła wyrobić sobie bardzo dobrą opinię u tysięcy zadowolonych klientów nie tylko z Wrocławia, ale także całego województwa dolnośląskiego, a nawet całej Polski.
W budownictwie jednorodzinnym bardzo chętnie stosuje się balustrady w całości wykonane ze szkła. Stosuje się je przede wszystkim na eleganckich balkonach oraz tarasach. Z całym przekonaniem można stwierdzić, że całoszklane balustrady doskonale wpisują się w trendy nowoczesnej transparentnej architektury. Podobnie ma się sprawa z wieloma innymi elementami takimi jak: daszki szklane, ściany, szklane blaty a nawet schody w całości wykonane ze szkła.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą szklarską Binglass z Wrocławia. Firma od lat specjalizuje się w zapewnianiu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie szklarstwa zarówno klientom hurtowym jak i indywidualnym.