Posiadając w domu kota, należy zadbać o jak najlepsze wyposażenie dla tego cudownego, mruczącego pupila. W jego skład musi wchodzić przede wszystkim odpowiednia kuweta, która zagwarantuje, iż zwierzę będzie chciało z niej korzystać. Jednocześnie nie powinna przeszkadzać domownikom. Jaką zatem warto wybrać i jakim żwirkiem najlepiej ją wypełnić?

Kuweta otwarta vs zamknięta

Podstawowy wybór, jaki stoi przed właścicielem kota, to rodzaj kuwety. Najogólniej, można podzielić je na otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich posiadają jedynie dolną komorę, do której wsypuje się żwirku. Są niezwykle proste w budowie, łatwe do opróżniania ze zużytego już żwiru i zazwyczaj kotki chętnie z nich korzystają.

Niestety, otwarte kuwety często roztaczają wokół siebie więcej zapachu niż zamknięte. Co więcej, zwierzęta, które energicznie zakopują odchody w żwirku, mogą łatwo rozrzucić jego drobinki wokół kuwety, co powoduje, że jej otoczenie szybko przestaje być estetyczne.

Z kolei kuwety zamknięte składają się z dwóch części: dolnej, która stanowi pojemnik na żwirek, oraz górnej, w której umieszczone są drzwiczki dla kota, uchwyt do przenoszenia kuwety oraz filtry. Taka budowa sprawia, że są one bardziej szczelne i nie pozwalają na wydostawanie się zapachu na zewnątrz. Wysokie, zabudowane ścianki ograniczają także wysypywanie żwiru przez kopiącego zwierzaka.

Minusem zamkniętej kuwety może być utrudniony dla właściciela dostęp do środka, który nieco utrudnia jej opróżnianie. Dokładne posprzątanie wnętrza wymaga zazwyczaj otwarcia górnej części. Co więcej, niektóre koty nie przepadają za drzwiczkami i zamkniętymi przestrzeniami, przez co mogą niechętnie z nich korzystać.

Rozmiar kuwety

Wybierając kuwetę dla swojego pupila, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na jej rozmiar. Należy sięgnąć po taką, w której kotek na pewno się zmieści, będzie mógł swobodnie obrócić i znaleźć dla siebie dogodne miejsce.

Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, może się zdarzyć, że zwierzę nie będzie chciało korzystać z toalety. Dlatego tak ważne jest, aby dla większych ras kotów wybierać kuwety XL, takie jak Savic Nestor Jumbo XL, którą można znaleźć w sklepie AquaelZoo. Posiada przestronne wnętrze i szerokie drzwiczki, które idealnie sprawdzą się w przypadku kotów większych ras.

Żwirek idealny dla kota: mały, duży, zapachowy?

Ostatnią kwestią jest wybór żwirku, który warto dopasować do preferencji kota. Dla ras długowłosych lepszy może okazać się większy i nieco cięższy, co ograniczy jego wczepianie się w futro i roznoszenie po domu. Warto też rozważyć kwestię jego zapachu – wiele zwierząt nie przepada za zapachowym żwirkiem, dlatego może okazać się, że lepszym rozwiązaniem jest wybór bezwonnego produktu o wysokim współczynniku wchłaniania moczu i zapachów. Dzięki temu kotek będzie chętniej z niego korzystał, a jednocześnie w domu nie będzie unosiła się woń odchodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here