Wybór między okiennicami wewnętrznymi a roletami zależy od stylu, w jakim wykonana jest aranżacja, a także od tego, jakie są nasze potrzeby w zakresie funkcjonalności osłon okiennych. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, na jakie różnice między oboma rodzajami produktów zwrócić uwagę, aby dopasować taką przesłonę okienną, która będzie idealnie pasowała do naszych potrzeb.

Zarówno rolety materiałowe, jak i okiennice wewnętrzne ozdobne są dostępne w różnych stylach i kolorach, które mogą pasować do wystroju wnętrza. Oba rodzaje osłon mogą dawać też permanentną ochronę przed światłem, zarówno w nocy, gdy chronimy się przed latarniami ulicznymi, jak i w dzień, gdy chcemy spać w pełnym słońcu za oknem.

Możliwość precyzyjnej regulacji światła przechodzącego przez osłonę okienną – okiennice górą

Jeśli jednak chcemy mieć osłonę, która pozwoli nam precyzyjnie regulować ilością światła wpadającego do pomieszczenia, zdecydowanie postawmy na okiennice wewnętrzne. Ich regulacja pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie ilości przenikającego światła w zależności od preferencji. To jest szczególnie ważne, gdy chcemy ograniczyć nasłonecznienie, ale też gdy chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pokoju w lecie. Rolety materiałowe mogą wprawdzie być wyposażone w specjalne warstwy przeciwsłoneczne lub zaciemniające, które zapewniają lepszą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i światłem, jednak nie dorównają pod tym względem drewnianym żaluzjom.

Okiennice dają większe poczucie prywatności wewnątrz pomieszczenia

Okiennice wewnętrzne zapewniają większą prywatność niż rolety, szczególnie w przypadku, gdy ich ustawienie pozwala na dostęp światła, ale nie pozwala na wgląd do środka.

Ochrona przed hałasem – ponownie wygrywają okiennice

Okna zainstalowane z okiennicami wewnętrznymi mogą również oferować pewną izolację akustyczną, która pomaga zredukować hałas z zewnątrz. Mogą być szczególnie przydatne w przypadku mieszkania w pobliżu ruchliwej ulicy lub innych źródeł hałasu. Tego absolutnie nie uzyskamy montując w oknach rolety materiałowe.

Łatwość konserwacji

Okiennice wewnętrzne są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż rolety. Można je łatwo otworzyć i umyć lub wytrzepać, co ułatwia ich konserwację.Natomiast mycie rolet kończy się prawie zawsze źle.

Które osłony wymagają okresowej konserwacji w znacznie większym stopniu niż drugie?

Rolety materiałowe są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego lub tekstyliów, co sprawia, że są odporne na uszkodzenia i nie wymagają regularnej konserwacji. Drewniane okiennice wymagają częstej konserwacji, malowania i renowacji, aby zachować swoją atrakcyjność i funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here