W każdej firmie budowlanej zajmującej się między innymi pracami ziemnymi, powinno znaleźć się urządzenie służące do zwiększania gęstości podłoża. Jest nim zagęszczarka do kostki brukowej, która przenosi wibracje na podłoże sprawiając, że staje się ono znacznie gęstsze i mniej podatne na zapadanie. Warto jednak wiedzieć, że zagęszczarki są różne i przeznaczone do wielu rodzajów prac, a podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zapoznać się z wszelkimi parametrami technicznymi dostępnych wariantów. Parametrów jest bardzo wiele, a wszystkie mają wpływ na pracę tych urządzeń.

Do czego służą zagęszczarki i na jakiej podstawie działają?

Zagęszczarki do gruntu składają się z kilku podstawowych elementów. Wewnątrz metalowej konstrukcji, przeważnie wykonanej z profili, znajduje się silnik spalinowy (diesla lub benzynowy), który generuje duże wibracje przenoszone bezpośrednio na płytę roboczą, znajdującą się w dolnej części urządzenia. Płyta może być bardzo duża i szeroka bądź mała i kompaktowa, która sprawdzi się między innymi podczas prac w wąskich korytarzach. Ubijarki różnią się także prowadzeniem. Na rynku znajdziemy modele prowadzone ręcznie, które należy samodzielnie przestawiać na miejsce ubijania, jak i warianty podczepiane oraz samoposuwne, zdecydowanie najpopularniejsze na każdej budowie. Zagęszczarki te przesuwają się pod wpływem wibracji na wprost w modelu jednokierunkowym lub w przód i w tył w wariancie rewersyjnym.

Podstawowe i szczegółowe parametry zagęszczarek do kostki brukowej

Duży wpływ na wybór odpowiedniej ubijarki ma między innymi waga całego urządzenia. Masa poszczególnych modeli waha się pomiędzy 20 a 300 kg i ma wpływ między innymi na głębokość ubijania. Wyższa waga sprawia, że podłoże zostanie dokładniej i precyzyjniej ubite, lecz kosztem mniejszej mobilności. Sam parametr głębokości ubijania jest wypadkową zastosowanego silnika oraz masy i zazwyczaj wyraża się go w centymetrach. Im jest wyższy, tym maszyna będzie w stanie ubić podłoże na większą głębokość. Bardzo ważnym parametrem jest także wartość siły odśrodkowej, jak i częstotliwość wibracji i wydajność ubijania. Nie wszystkie sklepy informują o tych parametrach, na szczęście znajdziemy je w firmie Norwit https://norwit.pl/126-zageszczarki-do-kostki-brukowej 

Bardzo istotna jest także wielkość płyty roboczej. Ma ona bezpośredni kontakt z podłożem jako jedyna część całego urządzenia i powinna mieć wielkość odpowiednią do rodzaju wykonywanych prac. Płyty największe doskonale się sprawdzą w ubijakach dwukierunkowych podczas pracy na dużej przestrzeni, gdzie trzeba ubić wiele metrów kwadratowych podłoża. Z kolei płyty nieco mniejsze sprawdzą się podczas zagęszczania gruntu przy domach lub mniejszych obiektach, jak i podczas pracy z alejkami lub ścieżkami rowerowymi.

Bardzo istotna jest także dostępność akcesoriów. Awarie sprzętu na placach budowy zdarzają się bardzo często, dlatego wymiana uszkodzonych elementów powinna być jak najszybsza i względnie jak najtańsza. Warto bowiem zauważyć, że przestój w pracy ubijarki to duży problem dla całej firmy budowlanej, gdyż nie da się bez niej przejść do kolejnego etapu, np. układania kostki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here