Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i zastanawiasz się nad metodami oszczędzania energii cieplnej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym tematyce rekuperacji.

W ostatnich latach sporo mówiło się o potrzebie tworzenia domów o jak najniższym zapotrzebowaniu na energię cieplną. W tym celu stosuje się najróżniejsze metody, między innymi: odpowiednie projektowanie budynków, optymalne ocieplenie, kotły grzewcze charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością energetyczną, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. W energooszczędnych budynkach z powodzeniem wykorzystuje się również systemy rekuperacji. Czym one są i dlaczego są one tak skuteczne w oszczędzaniu energii?

Rekuperacja – oszczędne ogrzewanie

Chociaż system rekuperacji sam w sobie nie jest źródłem ciepła, to jednak pozwala na jego oszczędzanie. W połączeniu z wydajnym urządzeniem grzewczym może zapewnić naprawdę bardzo oszczędne ogrzewanie. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy OmegaBuildings, osoby, którym bardzo zależy na stworzeniu jak najbardziej oszczędnej instalacji zazwyczaj decydują się na stworzenie systemu grzewczego opartego na kilku komponentach: pompie ciepła, kolektorach słonecznych, gazowym kotle kondensacyjnym oraz systemie rekuperacji.

Dlaczego inwestycja w rekuperację to dobry pomysł?

Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej zmagazynowanej w ciepłym powietrzu. Jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do klasycznych typów wentylacji, w systemie rekuperacji ciepłe powietrze nie jest wydalane z budynku, ale jego ciepło jest ponownie wykorzystywane – dopiero wtedy jest usuwane do atmosfery. A zatem, gdy urządzenie grzewcze podgrzeje powietrze wewnątrz budynku, nie musi robić tego nieustannie od nowa ponieważ tłoczone jest ciągle coraz to nowe zimne powietrze. Napływający do mieszkania strumień chłodnego powietrza jest podgrzewany przez ciepły strumień powietrza wychodzącego. Jak nietrudno się domyślić, ma to ogromny wpływ na wysokość rachunków za gaz czy węgiel. Szacuje się, że rekuperacja może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to zatem rozwiązanie ekonomiczne, ale również ekologiczne, ponieważ minimalizuje ilości wykorzystywanych paliw kopalnych oraz emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Sprawdź ofertę na rekuperatory w swoim regionie:
Rekuperacja Dębicahttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-debica/
Rekuperacja Jarosławhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-jaroslaw/
Rekuperacja Leżajskhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-lezajsk/

Co ciekawe oprócz oczywistego pozytywnego wpływu na system grzewczy, rekuperacja ma również inne zalety. Jedną z nich jest fakt, że systemy tego typu są wyposażane w skuteczne filtry powietrza. Dzięki temu domownicy mogą oddychać oczyszczonym z wszelkich pyłków oraz alergenów powietrzem. Ma to ogromne przełożenie na komfort życia wszystkich mieszkańców. Filtrowanie powietrza zapewniane przez system rekuperacji szczególnie doceniają osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz alergie. Atutem wentylacji mechanicznej jest również możliwość precyzyjnego regulowania cyrkulacji powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Dzięki temu można zadbać o to, aby były one należycie dotlenione. Jak wiemy optymalne dotlenienie mózgu oraz całego organizmu również ma istotny wpływ na jego funkcjonowanie. Na przykład zapewnienie odpowiedniej dozy tlenu w sypialni sprawia sprawia, że po odpoczynku nocnym czujemy się wyspani i wypoczęci – gotowi do wyzwań, jakie niesie ze sobą kolejny dzień. System rekuperacji może również regulować wilgotność w mieszkaniu, co również ma pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Jak wiemy wysuszone powietrze negatywnie odbija się na śluzówkach, a te są przecież bezpośrednio odpowiedzialne za ochronę naszego organizmu przed licznymi drobnoustrojami. A zatem dbając o prawidłową ich wilgotność sprawiamy, że nasz organizm lepiej broni się przed potencjalnymi chorobami. Warto również zauważyć, że oczyszczanie powietrza w domu sprawia, że nie musimy przejmować się problemem wielkomiejskiego smogu. Niezależnie od tego jakiej jakości powietrze otacza nasz dom, my możemy oddychać w domu z lekkością. W okresach występowania smogu, dość szybko zauważamy różnicę w jakości powietrza za każdym razem, gdy wracamy do domu.

Rekuperacja – czy to droga inwestycja?

Zakup systemu rekuperacji oraz jego montaż wiąże się z pewnymi kosztami. Wielu specjalistów od energooszczędnych instalacji jest jednak zdania, że inwestycja ta stosunkowo szybko się zwraca – szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę aktualne wysokie ceny surowców energetycznych. Rekuperacja zwraca się tym szybciej, im więcej paliwa zmuszeni jesteśmy spalać, aby w budynku zapewnić komfort cieplny. A jak dowiadujemy się ze strony Rekuperatory-ask.pl, koszt montażu systemu rekuperacji w typowym niewielkim domu jednorodzinnym nie powinien przekroczyć 20 tys. złotych. Oczywiście cena całego systemu jest uzależniona od powierzchni użytkowej domu oraz ilości uwzględnionych otworów nawiewnych oraz wywiewnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here