Styl skandynawski w Twoim domu

Styl skandynawski zawdzięcza swoją światową karierę w dużej mierze sieci Ikea, dzięki której skandynawskie wzornictwo stało się dostępne praktycznie na całym świecie. Styl ten wyróżnia przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Prawdziwą kopalnią inspiracji dla wszystkich chcących urządzić mieszkanie w tym stylu będą skandynawskie blogi, które mnożą się w sieci niczym króliki. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne elementy tego stylu.

 

Ściany w skandynawskich domach są przeważnie białe. Typowo skandynawskim rozwiązaniem jest też biała drewniana boazeria, która może pokrywać wszystkie ściany, a nawet sufit. Biel jest zresztą kolorem, który dominuje w tych wnętrzach. Oprócz niego główne role grają też granat i czerwień, które z bielą tworzą piękne kontrastowe zestawienia. Skandynawowie nie boją się wyrazistych kolorów i w tamtejszym krajobrazie często możemy spotkać urokliwe domki pomalowane na czerwono oraz popularne granatowe okiennice. Tendencje kolorystyczne we wnętrzach są dwie: może być biało i monochromatycznie albo niektóre elementy kontrastowo odcinające się od bieli, najlepiej w typowo skandynawskich kolorach, np. czerwona komoda, czy tekstylia w biało granatowe pasy.

 

Podłoga w szanującym się skandynawskim domu powinna być drewniana. Deski podłogowe z powodzeniem można pomalować też na biało.

 

Meble i artykuły dekoracyjne a styl skandynawski

 

Styl skandynawski słynie z tego, że chętnie łączy stare z nowym tworząc ciekawe eklektyczne zestawienia. Wymaga to jednak pewnej wyobraźni dekoratorskiej i wyczucia stylu. Meble mogą być stare i tradycyjne, ale mogą też im dotrzymywać towarzystwa bardziej nowoczesne i prostyme w formie okazy. Skandynawia kojarzy się z drewnianymi konikami, dekorajami w formie serduszek (ten element pojawia się też często w tradycyjnych skandynawskich meblach oraz w postaci zawieszek), czy latarenkami. Do tego stylu pasować będą dekoracje w stylu retro, które znajdziemy na targach staroci. W kuchni często pojawia się kolorowa ceramika, np. duńska porcelana marki Green Gate, która świetnie przełamuje monochromatyczne wnętrze. Skandynawskie tekstylia powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: len, bawełna czy wełna. Popularnymi wzorami na nich są kratki lub pasy w typowo skandynawskim wydaniu, czyli biało-czerwone lub biało-granatowe.

Wiele inspiracji znaleźć można na skandynawskich blogach. Poniższe fotki pochodzą z bloga Huset ved fjorden. Special thanks to Bjørg for sharing these inspiring photos with us.

 

Dom w stylu skandynawskimDom w stylu skandynawskimDekoracje styl skandynawskiPokój dziecięcy w stylu skandynawskim