Styl prowansalski w Twoim domu

Francuska Prowansja budzi przeważnie przyjemne skojarzenia ze skąpanymi słońcem i pachnącymi polami lawendy, pośród których rozsiane są przytulne i stylowe domki. Styl prowansalski w urządzaniu wnętrz to przede wszystkim jasne, ciepłe i proste wnętrza, które wprawiają w dobry nastrój i działają kojąco na naszą psychikę. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak w prosty sposób odtworzyć ten niesamowity styl w swoim domu.

Ściany w prowansalskich domostwach zwykle pozostają nonszalancko nierówne i jakby pomalowane od niechcenia. Sprawiają przez to wrażenie wiekowych, co dodaje charakterystycznego wiejskiego uroku pomieszczeniom urządzonym w tym stylu. Taki efekt nierówności i przecierek na ściane można uzyskać stosując tynki dekoracyjne, glinki florenckie oraz farby strukturalne.

Bardzo charakterystycznym rozwiązaniem na podłodze są płytki z terakoty w odcieniach brązu wpadające niekiedy w czerwień lub pomarańcz, często w kształcie sześciokąta. W prowansalskich domach spotkać można nierzadko wzory na płytkach, które wydzialają pewną strefę, np. wzorzyste płytki ułożone w formie prostokąta wokół stołu lub tworzące linię biegnącą wzdłuż korytarza po obu jego stronach.

Meble w stylu prowansalskim

Meble powinny być jasne i bardzo dobrze, jeśli będą drewniane. Idealnymi kolorami są biel, również złamana oraz odcienie niebieskiego, zielonego i żółtego. Na niebiesko maluje się też drzwi oraz okiennice, które zresztą tworzą charakterystyczny prowansalski klimat, który znamy dobrze z urokliwych zdjęć tego regionu. Styl prowansalski lubi stare meble lub takie celowo stylizowane na stare, które tylko dodają mu uroku swojskości.

Dodatki domu w stylu prowansalskim

Prowansalska ceramika cieszy oczy pastelowymi kolorami w odcieniach błękitu, zieleni, żółci, ale także bieli. Tym bardziej, że chętnie bywa eksponowana na otwartych półkach.

Charakterystyczne dla Prowansji są niezmiernie barwne, lniane tekstylia. Dominującymi kolorami są oczywiście żółty, zielony i niebieski, które tworzą żywe wzory na tkaninach. Do tego stylu pasują też bardziej stonowane tkaniny lniane w kolorze białym w stylu antycznym.

Prowansja nieodłącznie kojarzy się z lawendą. Dlatego najbardziej oczywistym dodatkiem do wnętrz są wszelkiego rodzaju woreczki i lawendowe serduszka wypełnione suszonym kwiatem tej rośliny. W odtworzeniu stylu prowansji pomogą nam ocynkowane naczynia, postarzane i stylizowane dodatki w stylu retro, stare tabliczki, wiekowe wagi, czy drewniane skrzyneczki. Mamy tu pole do popisu. Możemy znaleźć wiele pięknych okazów na targach staroci, a przy odrobinie szczęścia nawet na własnym strychu lub strychu sąsiada. Radzimy jednak wcześniej poinformować go o fakcie buszowania na jego poddaszu.